vrátnice vrátnice
kino Panorama kino
tka tka
≡ menu
nápis Vrátnice Art & Music
vytisknout

AKTUÁLNÍ PROGRAM VRÁTNICE

květen 2022
ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Pátek 27. května 2022 - 20:00 - Vrátnice

München Konflikt, Perly Sviním

Koncert dvou alternativních kapel místního a ostravského podhoubí mísícího vlivy punku, nové vlny, rocku a elektroniky.

Jedná se zároveň o rozlučku s München Konflikt, jelikož se jeden z členů, konkrétně Vojta Kovařík, stěhuje do zahraničí.

MK video:

PS video:

Vstupné v předprodeji 100 Kč v den koncertu 150 Kč. Předprodej od 10. 5. v sídle Téčka, v TIC nebo online.

ilustrativní obrázek

Sobota 28. května 2022 - 19:30 - Vrátnice

VOLUME TOUR A KAPELA DONOR

Tour kapely VOLUME začíná Rožnově.
Volume - jediná a jedinečná rocková nálož zo Slovenska
Priamo v meste Trenčín, ktoré len nedávno získalo titul Európske hlavné mesto kultúry 2026, pod Matúša Čáka, legendami opradeného panovníka, v kolíske najväčšieho európskeho festivalu Pohoda má svoj domov aj mladá rocková skupina Volume.
Nejde o žiadnych nováčikov. Za svoje takmer 10-ročné pôsobenie sa mladým chalanom podarilo rozbúriť vlny modernej rockovej muziky doma na Slovensku, ale aj v zahraničí. Energická show, nezabudnuteľný prejav, profesionálna kvalita zvuku, bezchybná dramaturgia vystúpenia a fanúšikovia, ktorí po každom koncerte zostávajú bez slov. To sú len základné charakteristické črty rockerov zo slovenského Trenčína. Pätica chalanov spolu so svojím tímom pripraví jedinečnú show pre každého, komu nie je cudzia gitarová muzika. Slovenčinou dokreslené rockové piesne sú vynikajúcim nástrojom, vďaka ktorému sa masy poslucháčov na koncert kapely Volume opakovane radi vrátia.
Na jednom pódiu sa chalani stretávajú s množstvom slovenských, českých, ale aj zahraničných legiend. Spomenúť môžeme Skillet, Horkýže Slíže, Turbo, Gladiator, Symfobia, No Control a ďalšie zvučné mená rockovej scény. Mediálne výstupy, rádiová rotácia skladieb Volume, ale aj ich dobré srdce sú znakmi, že svoju prácu robia s láskou, ľahkosťou a že si cestu vpred razia svojím vlastným štýlom už takmer jednu dekádu.
Volume je jedným z posledných víťazov celoslovenskej súťaže kapiel Rock me fest, finalistom Košického zlatého pokladu 2021, ktorý bol odvysielaný naživo vo verejnoprávnej televízii, ale aj tvorcom vlastného charitatívneho podujatia s názvom Hudba má spájať, hudba má pomáhať, vďaka ktorému skupina darovala viac ako 3 tis. eur na dobročinné účely.
Celú históriu skupiny si fanúšikovia poctivo naštudovali v niekoľkých číslach časopisu Spark, na rôznych internetových portáloch ako napríklad rocker.sk, musicserver.cz, fakker, czech-blade a mnoho ďalších. Do rotácie celoplošných rádií sa na Slovensku dostali skladby Všetko raz prebolí, Pravá tvár (Expres, Anténa rock), Ďakujem, Po roku to opäť cítiš, Bolo to dávno (Rádio Slovensko) a ďalšie. Českí rockeri mohli Volume zachytiť najmä vo vysielaní TV Óčko, TV Rebel či TV Rockparáda.
O tom, že rocková muzika v kombinácii so slovenským jazykom je skutočne úspešnou kombináciou svedčí aj množstvo odohraných koncertov či 4 vydané albumy, ktoré si produkovala skupina Volume sama. Na poslednom z nich sa excelentným sólom mihol okrem gitaristu kapely aj legendárny Rasťo Toman z DESmod-u.
DONOR
DONOR je mladá, pětičlenná heavy-metalová skupina ze Vsetína, jejíž popularita stále narůstá. Kapela se již stačila zarýt fanouškům do paměti svým velmi osobitým stylem a celkovým pojetím metalové hudby. Své písně zakládá na nápaditých kytarových riffech, které jsou velkou měrou podpořeny vícehlasnými sbory. DONOR jsou velice melodičtí a zároveň velmi všestranní. Návštěvník koncertu této kapely si rozhodně vždy přijde na své. Ačkoliv je totiž základním a nejrozšířenějším stylem kapely heavy-metal, nebojí se skupina zabrousit také do jiných odvětví tvrdé hudby. Za svou krátkou dobu působení si již stačila na konto připsat dva singly, úspěšný videoklip, nejednoho nadšeného fanouška a hlavně vydat debutové album.

ilustrativní obrázek

Pondělí 30. května 2022 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Ještě máme čas

Viggo Mortensen (Tohle je náš svět, Zelená kniha) v hlavní roli svého režijního debutu inspirovaného vlastním dětstvím a dospíváním. Liberální John žije ve slunné Kalifornii obklopen milující rodinou, daleko od provinčních hodnot tvrdého a homofobního otce (Lance Henriksen). Ve chvíli, kdy se u otce projeví příznaky stařecké demence, cítí John povinnost překonat křivdy minulosti a postarat se o něho. Upřímné drama o odpuštění, zodpovědnosti a křehkosti rodinných vztahů, které zazářilo ve výběrech MFF Cannes, Toronta nebo Sundance nám připomene, že říct si to nejdůležitější je potřeba včas.

Kanada, Velká Británie, 2020 | hrají V. Mortensen, L. Henriksen, T. Chen | režie V. Mortensen

film s titulky • nevhodný pro děti do 12 let • vstupné 100 Kč • 112 minut

Více o filmu | Trailer

červen 2022
ilustrativní obrázek

Středa 1. června 2022 - 19:00 - Vrátnice

AF Band s hostem na Vrátnici!

Na den dětí si přes den vybavte ratolesti a večer přijďte zapařit na Vrátnici. Těšíme se na vás, těšte se taky. Bude to jízda - tentokrát s hostem Liborem Macháčkem.

Vstupné v předprodeji 120 Kč, v den koncertu 150 Kč. Předprodej od 17. 5. 2022 od 8:30 v sídle Téčka, v TIC nebo online.

ilustrativní obrázek

Čtvrtek 2. června 2022 - 20:00 - Vrátnice

Tichý Nikl

Petr Nikl - buzuki, vodaphone, strojky, masky, zpěv

Petr Tichý - kontrabas, trombón, zpěv

Polovina kultovní formace Třaskavá směs, aneb další výtvarníci se chopili hudebních nástrojů. Koncert se koná po vernisáži (ve Společenském domě od 17:00), ze které se můžete pohodlně přesunout do klubu.

Vstupné 120 Kč. Vstupenka platí rovněž i na výstavu Orbis Pictus Play ve Spoláku. Předprodej v sídle Téčka, v TIC nebo online.

ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Sobota 4. června 2022 - 20:00 - Vrátnice

Už jsme doma hrají písně FPB

Na koncertě zazní lehce přearanžované verze písní jedné z prvních punkových kapel v tehdejším Československu, která, stejně jako UJD, pochází z Teplic.

Záznam streamu, kde  kapela zahrála tento program, najdete zde.

Hlavní postavou této nejslavnější teplické punkové skupiny byl baskytarista a zpěvák Miroslav Wanek: „V tý době jsme chodili na pivo do zaplivanejch čtyrek, takže název Čtvrtá cenová skupina je celkem jasnej.
Z předchozího textu už tak trochu vyplývá, že i když jsou dodnes F.P.B. pokládáni jednoznačně za punkovou kapelu, oněch vlivů na jejich tvorbu bylo daleko více. Wanek se netajil obdivem k americkému undergroundu, reprezentovanému kupříkladu formacemi Residents, Pere Ubu či Devo, k hnutí Rock In Opposition, jeho oblíbenci byly i pražské bandy Extempore a Zikkurat. O existenci dalších u nás celkem nových a neznámých kapel se dozvídal přes manažéra Petra Růžičku, neboť ten úzce spolupracoval s Jazzovou sekcí, která hlavně díky "Zubu" Vlčkovi importovala desky těchto umělců do Československa. A je tedy přirozené, že některé coververze písní souborů tohoto typu se s českými texty objevily i v repertoáru F.P.B.
Hlavní devizou skupiny však byly vlastní skladby, se sociálně kritickými texty. Hudební publicistka Jana Šeblová o nich v knize Excentrici v přízemí napsala: „Při luštění významů slov a silných a prostých obrazů nacházíme bolest, kritiku i sebekritiku, smutek i nadhled. Zachycený pocit je mnohovrstevný, navíc nezůstává jen u povrchu jevů. Aniž by kapela ztratila cokoliv z vlastností, charakteristických pro punk, vytváří obraz prostředí, ve kterém žije. Slovy, pochytanými na ulici a rvavou hudbou.“

Vstupné : předprodej 300 Kč, v den akce 350 Kč. Předprodej od 17. 5. 2022 v sídle Téčka, TIC nebo online.

ilustrativní obrázek

Pondělí 6. června 2022 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Belle

Mistr japonské animace Mamoru Hosoda již před lety deklaroval svou fascinaci starou francouzskou pohádkou Kráska a zvíře a ve svém sedmém filmu ji také převedl na plátno. Učinil tak ovšem zcela originálním a ryze současným způsobem. Otevírá před námi dva světy, naprosto rozdílné a přesto bytostně propojené. Prvním je japonská vesnice, v níž plachá a neobratná Suzu prožívá svůj neutuchající smutek ze smrti matky, která jí vzala schopnost zpívat a odcizila ji jejímu otci. Druhým je virtuální svět “U”, do nějž může vstoupit kdokoli, začít znovu a (třeba i) změnit svět. A právě tady se Suzu mění v Belle, znovu nachází svůj hlas a díky svým písním plným toho nejupřímnějšího citu se stává hvězdou “U”. Kromě obdivovatelů tu ale potkává i Zvíře, zjizvenou obludu, zápasící v bojových uměních, brutální, nespoutanou – a samotářskou. Společně se vydávají na cestu dobrodružství, nebezpečí a lásky, na cestu, která odhalí jejich skutečné já. Vyjádření distributora Japonské anime filmy jsou v českých kinech stále velmi nedostatkovým zbožím, a kromě ikonických děl Hajaa Mijazakiho (Cesta do fantazie, Můj soused Totoro) se v nich neobje­vují. My jsme jako distributor vstoupili na terra incognita v roce 2016, kdy jsme koupili Hosodovo anime Kluk ve světě příšer a následně jsme pokračovali i s jeho dalším opusem Mirai, dívka z budoucnosti. Distribuci jsme ozdobili spoluprací s růz­nými festivaly, speciálními anime akcemi a dalšími velmi pracnými a zároveň velmi zábavnými aktivitami. Když nás uprostřed covidové krize kontaktoval sales agent s tím, že Hosoda bude mít nový film a že chtějí, abychom jej distribuovali my, neváhali jsme ani chvíli. V době krize je potřeba hledat nové cesty, ale zároveň se i držet osvědčených věcí. Třetí Mamoru Hosoda v českých kinech pro nás byl takovým bezpečným přístavem, něčím, na co se v době distribučního covidového armagedonu můžeme spolehnout a těšit. Jedná se o výjimečný počin, nejen proto, že jde o „nedostatkové“ anime. Je to především další vel

Japonsko, 2021. Hrají: Takeru Sató, Kaho Nakamura, Ikura, Šóta Sometani, Rjó Narita. Režie: Mamoru Hosoda

film s titulky • přístupný bez omezení • vstupné 100 Kč • 122 minut

ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Pátek 10. června 2022 - 20:00 - Vrátnice

E, Pack AD, Panenské plameny

Brněnské E si možná pamětníci ještě vybavují - tyhle E jsou ale z USA a jejich hlavní postavou je kytaristka a zpěvačka Thalia Zedek, jež patří ke kultovním postavám bostonské alternativní rockové scény. V roce 2013 založila s Jasonem Sanfordem (ex-Neptune) duo E, do kterého posléze přibrali Gavina McCarthyho (ex - Karate), jež jako basista neměl problém usednout za bicí a posílit rytmickou sekci. Koncem roku 2016 vydali album na prestižní značce Thrill Jockey první album. Poslední dvě desky vyšly na pražském labelu Silver Rocket. Na tomto turné bude alternovat na postu bubeníka ....

Po několika zmařených pokusech o další evropské turné (ano, covid…) se do Evropy konečně vracejí The Pack A.D, které ve své tvorbě sázejí na ty nejlepší momenty z odkazu garážových kapel jako MC5 nebo Mudhoney. „Singer/guitarist Becky Black and drummer Maya Miller have made a sound so gigantic, so fierce and raw and empowering, that it's easy to forget there are just two people behind this brilliant, carefully constructed havoc.“ Je to pravda – živelný zvuk koncertů The Pack A.D. skutečně dává zapomenout na fakt, že to je „jen“ kytara a bicí. Becky a Maya spolu hrají už od roku 2007; osmá studiová deska „It Was Fun While It Lasted“ vyšla v roce 2020. Becky má skvělý hlas, Maya bubnuje jak Moe Tucker - a celé to skvěle drží pohromadě, protože to je HIT ZA HITEM.

Z nedalekého Kopru přijedou koncert dotunit Panenské plameny.

Vstupné v předprodeji 200 Kč v den koncertu 250 Kč. Předprodej od 17. 5. v sídle Téčka, v TIC nebo online.

ilustrativní obrázek

Pondělí 13. června 2022 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Osudová strela

Film je věnován slavnému vlaku Slovenská strela. Jeho unikátní elektrický pohon vynalezl a zkonstruoval Josef Sousedík. Dokument časosběrně zachycuje nedávnou rekonstrukci vlaku a také osudy jeho tvůrců.

„Josef Sousedík byl významnou osobností nejen Vsetína, ale celé republiky. Jeho osudy jsou pozoruhodné a filmové zpracování si rozhodně zaslouží. Zajímavostí je, že role Josefa Sousedíka se v hraných částech dokumentu chopil jeho vnuk Tomáš. Jejich podoba je neuvěřitelná a dodává tak filmu další rozměr,“ popsal producent filmu Aleš Hudský.

Po filmu možnost debaty s producentem Alešem Hudským o filmu, ale také o jedinečné osobě valašského Edisona Josefa Sousedíka. Vstupné 70 Kč.

ilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Úterý 14. června 2022 - 19:00 - Vrátnice

PKM - parta kroměřížských muzikantů

Původně parta muzikantů, hrajících pro radost sobě a pro pobavení svých kamarádů, např. u příležitosti narozenin, nebo jen tak v hospůdce, nebo na zahrádce. Repertoár tvořily hlavně bigbítové a raně rockové skladby z 60. let, tak jak se v té době hrávaly na zábavách a tzv. čajích. Na základě zájmu publika (a hlavně pamětníků těchto akcí) postupně přicházely i nabídky na veřejná vystoupení. V současnosti skupina PKM působí na koncertních akcích regionálního významu, hlavně na Kroměřížsku a na Zlínsku.

Vstupné 99 Kč pouze na místě.

ilustrativní obrázek

Pondělí 20. června 2022 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • 107 matek

Jaké je to přivést na svět dítě tam, kde svoboda končí vězeňským dvorem? Film Petera Kerekese je neotřelým pohledem na téma mateřství. Věznice číslo 74 v ukrajinské Oděse je místo, kde si svůj trest za vážné zločiny odpykává více než 100 žen. Jednou z nich je i Lesja, těhotná mladá žena, která je odsouzená na sedm let za zločin z vášně. Její dítě se tak narodí za mřížemi, na místě, kde se s ním bude moci potkávat jen jednou za čas v oddělené části věznice. Pokud vězenkyně nedokáže pro svého potomka sehnat domov do jeho třetích narozenin, bude umístěný do ústavní péče. Lesja si tak musí zvykat na vězeňskou rutinu, mateřství i obtížný boj o budoucnost svého potomka. V mistrovsky vybalancovaném mixu dokumentárního portrétu a sociálního dramatu se prolínají osudy různých vězenkyň a rutina oddané dozorkyně Iriny, která má na starosti předávání dětí do ústavní péče. Slovenský režisér Peter Kerekes je pečlivým pozorovatelem výrazného prostředí i vnímavým posluchačem pohnutých životních příběhů z místa, kde vidina svobody připomíná jen barevnou tapetu na zdi.

Česká republika, Slovensko, Ukrajina, 2021. Režie: Peter Kerekes.

ilustrativní obrázek

Úterý 28. června 2022 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Divoch

V zoufalé snaze překonat krizi středního věku Martin utekl ze společnosti, aby žil v lese. Obstaral si luk a výstroj jeskynního muže, ale pravdou je, že přežívá jen tak tak. Jednoho dne narazí na Musu, drogového dealera, který je zraněný a na útěku. V naději, že uniknou mnoha problémům, se excentrické duo vydává na hektickou jízdu napříč fjordy. Pronásledován místní policií, rozzuřeným Vikingem, násilníky a – v neposlední řadě – svou rodinou!

Dánsko, 2021. Hrají: Rasmus Bjerg, Zaki Youssef, Bjørn Sundquist, Sofie Gråbøl, Marco Ilsø. Režie: Thomas Daneskov.

září 2022
ilustrativní obrázek

Pátek 9. září 2022 - 17:00 - Vrátnice a okolí

Valašské zkušebny #6

krásné nové stroje
ananas beat
konfuse
včera bylo pozdě
a další...

Odběr novinek
Odběr novinek plakát akcí program kino Kam za kulturou
1 2 3 1 2 3