Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
vrátnice vrátnice
kino Panorama kino
tka tka
≡ menu
nápis Vrátnice Art & Music
vytisknout

AKTUÁLNÍ PROGRAM VRÁTNICE

květen 2024
ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Středa 22. května 2024 - 19:00 - Vrátnice

The Black City ( IT )

Kapela vznikla v roce 2015 jako mezinárodní sestava (aktuálně Američan, dva Italové a Kubánec) O čtyři roky později vydávají debutovou desku Wake Up! The Funk  live záznam z turné  "The Pulpy Funky Show"  a v roce 2020 EP Shankara. Skvělý vynikající kubánský bubeník,držící strojový rytmus, spolehlivý basák hrající výrazné melodické linky a drobný americký kytarista, který pojal svůj styl jako mix kytarové hry T-Bonea Walkera, Franka Zappy a Freddieho Kinga. Od roku 2020 je kapela rozšířena o šikovného, eklektického klávesistu.

Pro české turné je kapela rozšířena o saxofonistu.

Nakaženi charakteristickým funky groovem, který rozhýbe každého, ať už se jedná o jakékoli místo, výsledek je stejný... dav tančí a skvěle se baví. Toto je efekt Černého města; přenesou své publikum tam, kde žije hudba. Hráli mimo jiné jako posila pro Lolu Gulley, legendární Queen of the Blues z Atlanty, Georgia (USA) a Evelyn Rubio, hráčku na saxofon a zpěvačku z Texasu.

Martin Craig (USA) – kytara, zpěv, Alberto Gurrisi (Itálie) – klávesy, Simone Bellavia (Itálie) – baskytara, zpěv, Caldero (Kuba) – bicí, zpěv

Vstupné na sezení s místenkou nebo na stání bez místenky za 250 Kč. Předprodej od 23. 4. od 8:30 online, v Téčku nebo v TIC.


ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Čtvrtek 23. května 2024 - 19:00 - Vrátnice

Klub cestovatelů • Veronika Jiříčková: Kuba na koloběžce

Když jsem se rozhodovala, kam se vydám na svou příští expedici s koloběžkou, měla jsem původně v hlavě zemi na druhé straně planety, ale hlavně jsem chtěla vyrazit někam do světa. Pak se ke mě rozhodl přidat Marek alias Záchranář na cestách a plán se přesunul na Kubu. Byla to země, kde jsme ještě ani jeden nebyli a zároveň jsme se tam oba chtěli podívat. Nevím, jestli bychom se nerozhodli jinak, kdybychom věděli, co nás oba čeká…

Kuba byla hodně divoká už co se týče příprav. Informace o zemi se lišily zdroj od zdroje, nebyli jsme si jistí vůbec ničím. Jisté bylo jen to, že to bude asi velká výzva. Na expedici jsme si vyhradili 2 a půl měsíce a jako cíl jsme si dali přejet celou Kubu z nejvýchodnějšího bodu země na ten nejzápadnější.

Veronika Jiříčková
Jsem celkem normálně nenormální člověk, který má neklidné nohy, což v překladu znamená, že mě moje touha po objevování krás naší planety nenechá chvíli v klidu. Od roku 2018 jezdím na výpravy po světě na koloběžce, začala jsem na Islandu, následovaly výpravy do Irska, pouť do Říma, cesta po Polsku a Česku. Ale ráda se vydám i pěšky do hor nebo někam jen tak na pohodu. A moc ráda o svých cestách pak vyprávím, více info na neklidnenohy.com.

Vstupné v předprodeji 80 Kč, v den akce a na místě 100 Kč. Předprodej od 30. dubna.

PARTNER POŘADU


ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Pátek 24. května 2024 - 20:00 - Vrátnice

Včera bylo pozdě, Oměj, REK

Instrumentální noisová kapela REK – Cíkal (Depakine chrono), Sokol (Nuly, India) – vzešlá z podhoubí budějovického labelu NAAB vyniká nekompromisním nářezem bořícím hranice žánrů, útočícím na smysly jak vědomě, tak podvědomě.

Včera bylo pozdě, nebo taky kuřata z Rožnova pod Radhoštěm, která hrají přímo z kurníku. Valašský punk řízlý písečnými dunami. Zapsali se dokončili svou debutní nahrávku Sirena rána, která vyšla na kazetě u Malarie records a dále si šlapou svým vlastních chodníčkem, na pořadu je dlouhohrající deska s novým repertoárem, tak jsme zvědavi, kolik z toho, dnes už v podstatě brněnská kapela ukáže.

Oměj má rád hodně slunce a když se kvalitně zalévá, tak rychleji roste. Výška jeho květů časem dosáhne až k lidským uším, kde postupně prorůstá a vypouští jedovatý post-punk.
Ohrožené trio se nechává rytmicky bičovat motorickými bicími, které doplňuje kytara, basa a české texty.

Vstupné: předprodej 150 Kč, v den akce a na místě 200 Kč. Předprodej od 23. 4. 2024 v sídle Téčka, v TIC nebo online.


ilustrativní obrázek

Úterý 28. května 2024 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Dokonalé dny

Hirajama pracuje jako uklízeč toalet v Tokiu. Žije spokojeně ve své pečlivě sestavené rutině a volný čas tráví čtením knih, poslechem starých rockových kazet nebo focením na svůj analogový fotoaparát. Ze životní harmonie ho vyruší série nečekaných setkání, která postupně odhaluje střípky z jeho minulosti. Proslulý režisér Wim Wenders (Paříž, Texas) se triumfálně vrací s poetickým filmem o hledání krásy ve zdánlivých maličkostech. Představitel hlavní role Kódži Jakušo byl na festivalu v Cannes oceněn za nejlepší mužský herecký výkon.

Japonsko/Německo 2023 • 123 min • režie: Wim Wenders • české titulky • nevhodné do 12 let • vstupné 100 Kč
hrají: Kódži Jakušo, Min Tanaka, Tokio Emoto, Arisa Nakano, Aoi Jamada ...

Proč tento film: 
Tokio je fenomén. Přitahuje lidi z celého světa, aby alespoň na chvíli mohli spočinout v blízkosti jeho magie. Představa, že vám bude tentokrát představeno pohledem uklízeče veřejných záchodků a z pera německého režiséra, může v nejednom skeptikovi, za kterého se také považuju, vzbudit lehkou obavu. Nemohla jsem se mýlit víc. Wenders naprosto s přehledem vystihl podstatu Japonska. S minimálními výrazovými prostředky se na jednom místě mísí respekt a úcta k tradicím a hodnotám a zároveň chladné odcizení a individualismus. Příběh sympaťáka Hirajamy je vyprávěný pomocí obrazů a nálad, které dokonale podtrhují jeho každodenní zajetou rutinu. Se zatajeným dechem sleduju jeho život a v hlavě mi naskakují samé otázky. Před čím utíká? Kým byl před tím, než se stal uklízečem? Truchlí kvůli něčemu/někomu? Cítí nějakou vinu? Jsem lapena v této hádance, kterou si postupně skládám jako puzzle, u toho se raduju a hodně dojímám. A po odchodu z kina si říkám: „Zažila jsem zen nebo prostě jen dokonalý den?“ "
Kristina Charvátová, Aerofilms


červen 2024
ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Sobota 29. června 2024 - 20:00 - Vrátnice

Slim Cessna’s Auto Club (USA)

Gothic americana, country goth, country-punk, gothabilly, alt-country'n'gospel, ale třeba také soundtrack ke knihám Cormaca McCarthyho – to jsou jen jedny z mnoha přívlastků, jimiž bývá styl této démonické skupiny označován. Tady však opravdu pozor, protože omylu by se dopouštěl ten, kdo by se SCAC znažil angažovat na nějaké bluegrassové jamboree. Nic proti, ovšem hymnické songy Auto Clubu balancují mezi hlubokou rurální tradicí a punkovým přístupem, mezi upřímnou vírou a neustálým bojem s vášněmi – prostředky možná jsou druhu country & western, ale vnitřní rozervanost zde shledáte nikoliv nepodobnou spíše té, co např. u Joy Division či The Gun Club...

Slim Cessna's Auto Club byl před časem označen serverem Pitchfork – a tuto tezi přejímali např. i ve SPINu – za nejlepší koncertní kapelu alternativní Ameriky. Dobrá, to sice jsou velká slova, ovšem co tato parta předvedla na všech svých dosavadních vystoupeních třeba jen v Praze, Brně či na festivalech Colours of Ostrava, MišMaš Party či Boskovice toto tvrzení jednoznačně a bez výjimky vždy potvrdilo. Mark "Slim" Cessna a Munly J. Munly, dva obrovsky charismatičtí frontmani se v kontinuálním dialogu neustále přetahují o pozornost publika, jejich role nejsou nijak pevně určené, oba si dokáží svůj prostor obhájit a také pohlídat.Vyšinutá kázání obou vůdčích reverendů střídají zpěvné refrény, drtivé slovní eskapády "odlehčují" trylky country vyhrávek, někdy jemných, jindy zas často pěkně zboostřených, to aby nebylo pochyb, že nejsme někde v poklidných nížinách kolem Nashvillu, nýbrž na větrných pláních poblíž Denveru, v Coloradu, v drsných horách Skalistých.

Vstupné : předprodej 300 Kč, v den akce a na místě 350 Kč. Předprodej od 26. 3. 2024 v sídle Téčka, v TIC nebo online.


září 2024
ilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Čtvrtek 26. září 2024 - 19:00 - Vrátnice

Klub cestovatelů • Jan Rendl: Pěšky napříč Venezuelou

Venezuela, poslední jihoamerická diktatura. Kdysi ráj na zemi a nejbohatší země kontinentu. Dnes země, zmítaná poslední roky jednou krizí za druhou. Vysoká kriminalita, nedostatek potravin, léků i pohonných hmot. O Venezuele se mnoho pozitivního vskutku nedočtete. Jaká ale je doopravdy? Jan Rendl se to na přelomu roku 2023 a 2024 vydal zjistit na vlastní pěst a udělal to způsobem jemu vlastním – přešel zemi pěšky, aby získal co nejrealističtější pohled.

Vydáme se na pochod od hranic s Kolumbií, který střeží majestátné Andy až na vrcholky stolových hor Tepui na trojmezí s Guayanou a Brazílií. Mezi nimi leží Llano, dlouhá planina a s ní realita Venezuely. Benzín se nakupuje v pet lahvích, lidé na potkání mávají zbraněmi a kolem se plazí chřestýši. Vše to hlídá policie a armáda, která vás jednou okrade a podruhé pohostí, vypere a nabídne nocleh na stanici.

Nefunguje internet a elektřinu mají místní často jen díky vlastním generátorům. Zatímco ze zdí a soch na náměstí shlíží Hugo Chávez, lidé si mění své vypěstované produkty bez použití peněz, protože už jim často žádné nezbyly. Do toho všeho si napříč zemí kráčí gringo a poznává nejen tvrdou realitu, ale i nádherné laguny a vodopády uprostřed džungle, indiánská území pod Roraimou nebo hořkosladkost Caracasu, nejnebezpečnějšího hlavního města na světě. Přidáte se na procházku i vy?

Jan Rendl

Dvaatřicetiletý cestovatel, spisovatel a extrémní sportovec. Je autorem několika cestopisů o pěších dobrodružstvích po celém světě. Za sebou má více než 200 přednášek pro veřejnost, ale i školy. Procestoval přes šedesát zemí světa, převážně pěšky. Jako první Čech například přešel pěšky Jižní Ameriku či v rekordním čase necelých 39 dní obešel Československo s plnou polní. Jeho cesty jsou plné bizarních a vtipných zážitků, o kterých poutavě vypraví při svých přednáškách.


Odběr novinek
Odběr novinek plakát akcí program kino
Téčko, příspěvková organizace
➤ provozovatel hudebního klubu Vrátnice
● IČO: 44740743 ● číslo účtu: 107-5487590227/0100 ● e-mail: tka@tka.cz, ekonomicke@tka.cz ● Telefon: +420 571 651 233
● Adresa organizace: Téčko, příspěvková organizace, 1. máje 1000, 756 61, Rožnov pod Radhoštěm, okres Vsetín, Česká republika
● mapy.cz | 49.4608869N, 18.1332286E
1 2 3 1 2 3