vrátnice vrátnice
kino Panorama kino
tka tka
≡ menu
nápis Vrátnice Art & Music
vytisknout

AKTUÁLNÍ PROGRAM VRÁTNICE

říjen 2022
ilustrativní obrázek

Pondělí 3. října 2022 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Broadway

Nelly utekla ze své bohaté a panovačné rodiny. Když tančí ve striptýzovém klubu, potká Markose, malého, ale charismatického gangstera, který jí pomůže utéct před pohůnky jejího nevlastního otce. Markos se brzy stane jejím ochráncem a milencem. Přivede ji do aténské Broadwaye, opuštěného zábavního komplexu, kde žije malá skupina tanečníků, tuláků, zlodějů a zajaté opice. Nějakou dobu jde všechno dobře, dokonce i tehdy, když se na Broadwayi objeví záhadný muž, zraněný a obvázaný, kterého chce zabít nejnebezpečnější aténská mafie. Když je však Markos zatčen a uvězněn, zaujme nově příchozí nečekaně důležité místo v partě.

ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Úterý 4. října 2022 - 20:00 - Vrátnice

Shilpa Ray

Famózní zpěvačka (a hráčka na harmonium) s indickými kořeny se po vydání letošního alba „Portait of a Lady“ vydává na evropskou šňůru. Pro ty, co si pamatují její excelentní koncert v Téčku s Repetitor, to bude asi povinnost. Ostatním doporučujeme, neboť podle nahrávky je v nejlepší formě, stejně jako její kapela.

Ikonická brooklynská zpěvačka a skladatelka Shilpa Ray, která víří hudební vody již od počátku tohoto milénia, po pěti letech vydává novou desku Portrait of a Lady. Zrod zdánlivě socio-politické, ale především velmi upřímně osobní nahrávky iniciovala retrospektivní výstava fotografky a aktivistky Nan Goldin The Ballad of Sexual Dependency. „Portrait Of A Lady zachycuje dobré, špatné i ošklivé, stejně jako sílu, kterou člověk nakonec může mít, když přežije.“

Shilpa Ray prvně vystoupila v České republice v roce 2013 jako host pražského koncertu Nicka Cavea, který na její adresu nešetří chválou: „Shilpa Ray je jedním z největších fenoménů, které jsem zaznamenal za dlouhou dobu, má před sebou velkou budoucnost“. Přestože vyrůstala v New Jersey v rodině indických imigrantů, nepodlehla zpěvačka a hráčka
na harmonium jen kouzlu vlastní kultury, inspirovali ji The Velvet Underground, Patti Smith nebo Blondie či Dresden Dolls.

Po projektech Beat the Devil a Shilpa Ray & Her Happy Hookers odstartovala po hostování na několika turné Nicka Cavea v roce 2013 sólovou kariéru, o dva roky přišla první vlastní deska Last Year's Savage. Shilpa ve své tvorbě reflektuje feministické a antirasistické postoje a s vrozenou břitkostí a odvahou komentuje společensko politické dění, přičemž nezapomíná na podvratný smysl pro humor a ironii.

Hudebně čerpá z osmdesátkového surrealismu i francouzské nové vlny a Shilpin naléhavý intenzivní hlas dokresluje hutný hudební podklad.

Vstupné: předprodej 300 Kč, v den akce 350 Kč. Předprodej v sídle Téčka, TIC nebo online.

ilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Středa 5. října 2022 - 19:00 - Vrátnice

Point of few

Finalista soutěže Jazz fruit 2020.Po dvou letech příprav a zkoušení je čeká ostrý start v podobě debutového alba Open to Closeness, které vyšlo v dubnu.

Vstupné na sezení 250 Kč. Předprodej od úterý 30. 8. v Téčku, TIC nebo online.

ilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Sobota 8. října 2022 - 20:00 - Vrátnice

THE GREX, GENDER QUESTION, BB BAND

❌ ❌ ❌Třebíčská kapela GENDER QUESTION zastavuje v rámci svého ANANAS NA PIZZU PATŘÍ TOUR v Rožnově pod Radhoštěm❌ ❌ ❌
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
???? ???? ???? V doprovodu kapel THE GREX a BB BAND???? ???? ????
★ Po celou noc se těš na skvělou párty!
★ Kvalitní zvukový a světelný aparát
★ Zábava a perfektní atmosféra
★ Foto a video report

ilustrativní obrázek

Pondělí 10. října 2022 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Nezanechat stopy

Polsko, 1983. Zemí otřásá případ Grzegorze Przemyka, středoškoláka, kterého policie ubila k smrti. Film založený na skutečných událostech sleduje příběh Jurka, jediného svědka, který se přes noc stal nepřítelem státu číslo jedna. Represivní režim se snaží využít celý svůj aparát, včetně tajné služby, policie, médií a soudů, aby Jurka a Grzegorzovu matku umlčel. Druhý film Jana Matuszyńského (Poslední rodina), který soutěžil o Zlatého lva na festivalu v Benátkách, autenticky zachycuje náladu předrevolučního Polska a události, které vedly k pádu totalitního režimu.

ilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Čtvrtek 13. října 2022 - 19:00 - Vrátnice

Klub cestovatelů • Michal Vlček - Ogaři sú v Peru

Přijďte si poslechnout cestovatelskou přednášku rožnovského ogara o zemi lam, indiánů, koky a všudypřítomných vysokých kopců. O naší strastiplné cestě na Machu Picchu v době končících dešťů, o naší vydařené cestě k duhové hoře a nakoukneme i do Mexico city. A možná přijde i lama!! 

Vstupné dobrovolné.

ilustrativní obrázek

Pondělí 17. října 2022 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Krásné bytosti

Čtrnáctiletý Balli je bytostný outsider z rozvrácené rodiny. Marně hledá oporu doma i ve škole, kde je obětí šikany. Vše se mění ve chvíli, kdy potkává skupinku tří problematických teenagerů, kteří ho nečekaně vezmou mezi sebe. Parta, ve které dominuje násilnický Konni a inteligentní Addi, nabídne Ballimu chybějící domov. Druhý snímek Guðmundura Arnara Guðmundssona vypráví s poetickým citem i syrovostí o vztazích, které mohou trvat věčně a pomáhají nás formovat v těch nejdůležitějších chvílích, o krutosti i něze, které se rodí na magické hranici mezi dětstvím a dospělostí.

ilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Středa 19. října 2022 - 19:00 - Vrátnice

Kristina Barta Quartet

Kristina Barta vystudovala jazzový klavír na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze. Je držitelkou několika ocenění; nejlepší klavírní interpretace vlastní kompozice v polské soutěži Powiew Mlodego Jazzu 2017, nejlepší jazzová kompozice roku 2016, vítězka Mladí ladí jazz 2012, vítězka soutěže Jazz Prix Competetion 2015.

Kapela v roce 2018 odehrála v rámci turné k albu EMA 29 téměř padesát vystoupení v ČR i v zahraničí, včetně Montreux Jazz Festivalu (SUI), Budapest Jazz Clubu (HUN), Jazz Festival Steyr, Strasbourg Jazz Festival (FRA), D'Jazz Nevers (FRA), A-Trane jazz club (GER), Bimhuis hall (NED)a mnoha dalších.

Vstupné na sezení 250 Kč. Předprodej od úterý 30. 8. v Téčku, TIC nebo online.

ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Čtvrtek 20. října 2022 - 18:00 - Vrátnice

Přijďte se naladit a na koncert plný barokní italské hudby, která zazní v podání Czech Ensemble Baroque aneb 

Na kafe s Monteverdim

Besedování s Alenou Čípovou
Host: dirigent Czech Ensemble Baroque Roman Válek

  • Kým byl pro baroko Claudio Monteverdi?
  • Madrigale, co jsi zač 
  • o hudební klipu Io mi son Giovinetta aneb Brněnský Monteverdi
  • rodinná spolupráce Romana a Terezy Válkových
  • komentovaná degustace piva Holendr z Krásna nad Bečvou

Vstupné 60 Kč. Rezervace a prodej v sídle TKA a v TIC nebo online od 22. 9. od 8:30 hodin. Od stejného data je možná také 3denní rezervace, a to pouze online.

ilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Sobota 22. října 2022 - 19:00 - Vrátnice

Laminate - X.Morph, Forest, Vaant, Inspiral X62

DJs: X.MORPH (Redrum), INSPIRAL X62 (dvoika.troika), FEFE (N.O.H.A. DJ), FOREST (Frenbass), ZERO+JOŽIN (Statek Sound System), VAANT (Redrum) + VISUALS BY ZAE

Omezená kapacita 140 osob.

Vstupné: předprodej 150 Kč, v den akce 190 Kč. Předprodej v sídle Téčka, TIC nebo online od 20. 9.

ilustrativní obrázek

Pondělí 24. října 2022 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Trojúhelník smutku

Model Carl a jeho partnerka influencerka Yaya jsou pozváni na luxusní výletní plavbu. Společnost jim zde dělá opravdu vybraná smetánka. Je tu starý mládenec hledající životní lásku, výstřední ruský obchodník (Zlatko Buric) a celému mumraji vládne kapitán (Woody Harrelson), který je věčně pod parou. Když nečekaná událost zamíchá kartami, charaktery cestujících se ukáží v pravém světle. Dvojnásobný vítěz Zlaté palmy z festivalu v Cannes Ruben Östlund natočil břitce satirickou komedii o společenských rolích a opojné síle moci, která nenechá na žádném z pasažérů nit suchou.

ilustrativní obrázek

Čtvrtek 27. října 2022 - 20:00 - Vrátnice

Chorobopop, Safenat Paneach

Rožnovská kapela Chorobopop vydala své druhé album Odrazit od dna. I na nové nahrávce kapela v jedenácti písních rozvíjí poetiku naznačenou svým názvem: textově chorobopis, hudebně pop. Pravda, ne vždycky. Hlasy chroptí i zvoní, kytary zvoní i řežou, basové linky vládnou. Sem tam synťák. CD je k mání nějakopu dobu a teď vychází očekávaná vinylová verze, kterou pokřtí (jak jinak) ve Vrátnici a k tomu si pozvali plzeňskou kapelu Safenat Paneach, která měla původně taky křtít svoji novou nahrávku, ale prostě to nestihli, tak přivezu alespoň dobrou muziku naživo.

Vstupné: předprodej 150 Kč, v den akce 200 Kč. Předprodej v sídle Téčka, TIC nebo online od 27. 9.

ilustrativní obrázek

Pondělí 31. října 2022 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Utama

Stárnoucí indiánský pár z kmene Quechua žije na bolivijských pláních roky a roky tu samou rutinu oklopen stádem lam a majestátními horami. Nezvykle dlouhé sucho ale postaví Virginia a Sisu před obtížně řešitelné dilema. Co když se celý jejich způsob života chýlí k neodvratnému konci? Co když pro ně ve vyschlé krajině neexistuje žádná budoucnost? Do malé usedlosti na planině přijíždí jejich vnuk Clever a nabízí jim útočiště ve městě. Zároveň ale své prarodiče nedokáže ponechat napospas osudu, a tak se trojice indiánů po svém vypořádává s umíráním krajiny, nevyhnutelností změny a hledáním smyslu bytí tváří v tvář konci. Utama je pokorným žalozpěvem za mizející kulturu bolivijských indiánů i tichou, ale naléhavou připomínku dopadů globálních klimatických změn na místa, kterým říkáme domov.

listopad 2022
ilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Sobota 5. listopadu 2022 - 19:00 - Vrátnice

Hudební avant garda

Drť (SK/H) | JWQ (CZ) | Massola (CZ) | Titanic Sea Moon (PL)

Drť je skutečně nevídaným experimentem – jde o zhudebnění výroků z publikovaných rozhovorů s bývalým šéfem StB, generálem Alojzem Lorencem, které do podoby hudebních textů přebásnil Marek Kundlák na popud známého hudebního skladatele a muzikanta Mira Tótha, který k textům zkomponoval melodie a celé skladby. Tóth oslovil další špičkové hudebníky – na klávesy hraje skladatelka Lucia Chuťková, na kytaru frontman mathrockových Vojdi Marek Buranovský, rytmiku má pod palcem maďarské duo – bubeník Áron Porteleki a baskytarista Márton Czer. Sám Miro hraje na saxofony a zpěv je v režii šéfa festivalu Pohoda a lídra kultovní kapely Bez ladu a skladu Michala Kaščáka. Každý z členů přináší svůj vlastní rukopis a aranžérský vklad, Drť hudebně osciluje mezi více žánry od punku přes alternativu až po free jazz.

Formaci JWQ, hrající ve složení trombonista Štěpán Janoušek, altsaxofonista Michal Wróblewski, kontrabasista Miloš Klápště a bubeník Jan Chalupa nejlépe vystihuje recenze z JazzPortu: „Způsob, jakým toto kvarteto mísí avantgardní jazz s neworleánskou tradicí či lidovkou, nemá u nás obdoby. Do nejmenších nuancí propracovanou hudbu zdobí umná práce se strukturou i texturou skladeb, bezmezné obrábění výrazných melodických témat, neočekávatelné změny dynamické a výrazové, energie a tah až nemilosrdný. Posluchače vtáhne nejen do odlehčených, lyrických i humorem naditých pasáží, ale také je převálcuje ataky leckdy až zběsilými.“

Co říci o ostravsko-přerovské formaci Massola? Áda a Viki, stálí členové kapely mající za sebou i japonské turné, ve svých živých vystoupeních ukazují sílu ve virtuózním klání mezi saxofonem a bicími. Jejich vzory Naked City uctívají rychlými změnami tempa, spojením odlišných hudebních žánrů jako jazz a grindcore a nespoutanou energií.

Titanic Sea Moon tvoří bývalůí členové kapel Ewa Braun, Guernica Y Luno nebo Wszystkie Wschody Slonca. Hrají atmosférický postrock s prostory pro improvizaci.

Vstupné: předprodej 250 Kč, v den akce 300 Kč. Předprodej od 4. 10. v sídle Téčka, TIC nebo online.

ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Čtvrtek 24. listopadu 2022 - 20:00 - Vrátnice

Jarboe (USA), Jozef van Wissem (NL)

Jarboe se pokusí na několikátý pokus dostat do Evropy. Pokud to klapne, v což všichni doufáme, okouzlí dozajisté nejen svým úžasným hlasem, poprvé od éry Swans bude totiž hrát také na syntezátor a varhany. Vystoupí v duu s eklektickým americkým kytaristou Peterem Emersonem Williamsem. Nenechte si to ujít! V Česku budou na jen u nás a v Praze na Hlaváku, na Slovensku vůbec. A navíc, jedná se o společné turné s Jozefem Van Wissemem, holandským avantgardním skladatelem a loutnistou, který má na svém kontě spolupráci s Zolou Jesus, Jimem Jarmushem či Garym Lucasem.

Biografie Jarboe: Multidisciplinární umělkyně a hudebnice známá jako Jarboe poprvé upoutala pozornost veřejnosti jako členka amerického avant-rockové skupiny Swans, ve které hrála v období od roku 1985 do roku 1997. Tedy v době, kdy se v diskografii kapely objevily jejich zásadní alba a její významný dopad na vývoj zvuku kapely je jasně slyšet. Blízký vztah se zakladatelem kapely Michael Girou vyústil v projekt Skin a album „Blood, Women, Roses“ z roku 1987.
V roce 1991 vyšlo její první samostatné album „13 Masks“. Zatímco „Sacrificial Cake“ z roku 1995 vyvinul použití „kmenových“ / rituálních prvků a použití více hlasů, bylo to až album z roku 1998 „Anhedoniac“ , které skutečně dalo vzniknout nekompromisní umělecké síle. Je to více než pouhá katarze po období se Swans, je to album, které dodnes konfrontuje posluchače s takovou frontální, všeobjímající, emocionální upřímností, že se to dá těžko popsat. Hluboký zájem o duchovní systémy víry, jako je buddhismus, hinduismus a okultní praxe, inspiroval velkou část jejího díla v první dekádě 21. století, což dokládá trilogie „Magick“ (2006/7), „Mahakali“ (2008). ), „Skullgirl“ / „Alchemic“ (2009) a později „Dreams“ (2013).

Vydala několik dlouhohrajících desek v kolaboci s Neurosis, Justinem Broadrickem nebo Helen Money. Chuťovkou je „The Men Album“ (2005) což bylo dvojalbum, kde každá skladba je o spolupráci. Na albu se podíleli osobnosti jako Blixa Bargeld, David Torn či J. G. Thirlwell.
V roce 2017 vydala kolaborativní EP s italským okultním psychedelickým duem Father Murphy, následovaným více než 50 koncerty po celé Evropě, Velké Británii, Rusku, Austrálii a Spojených státech. 

Jarboe rychle využila příležitosti, které nabízí internet a prostřednictvím svého webu thelivingjarboe.com se etablovala jako nezávislá a plodná umělkyně a můžete se takto seznámit i s její vizuální tvorbou.

Vstupné : předprodej  400 Kč, v den akce 450 Kč. Předprodej od 6. 9. 2022 v sídle Téčka, TIC nebo online.

Odběr novinek
Odběr novinek plakát akcí program kino Kam za kulturou
1 2 3 1 2 3