vrátnice vrátnice
kino Panorama kino
tka tka
≡ menu
nápis Vrátnice Art & Music
vytisknout

AKTUÁLNÍ PROGRAM VRÁTNICE

únor 2023
ilustrativní obrázek

Pondělí 6. února 2023 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Casablanca beats

Bývalý rapper Anas získá práci v kulturním centru v dělnické čtvrti Casablanky. Povzbuzováni svým novým učitelem se jeho žáci pokusí osvobodit od tíhy určitých tradic, aby mohli žít své vášně, objevovat sami sebe a vyjádřit se prostřednictvím hip hopu, to vše ve společnosti, kde hrozí nebezpečí svobody projevu. Nabil Ayouch proniká s filmem Casablanca Beats do srdce městských kulturních center, aby dal hlas mladým lidem a vzdal hold těmto tvůrčím místům, která mu během jeho dospívání tolik dala. Anas působí v kulturním centru Sidi Moumen – prvním, které na předměstí Casablanky vytvořila režisérova nadace.

Francie, Maroko, 2021. Hrají: Ismail Adouab, Nouhaila Arif, Samah Baricou, Abdelilah Basbousi, Anas Basbousi. Režie: Nabil Ayouch.

Trailer | Více o filmu

ilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Pátek 10. února 2023 - 20:00 - Vrátnice

Sbor hudby (verze alternativa)

Sbor hudby vznikl v roce 1982 ve ValMezu, hrál rok. V roce 2015 obnovil činnost. Hudebníci byli součástí alternativního hudebního hnutí 80. let. Hráli v kapelách Třírychlostní Pepíček, Slepé třevo/Rytmus 84, Masomlejn, Ještě jsme se nedohodli, Radegast, Minimální orchestr, Rytmická mládež. V současnosti tvoří vlastní hudbu ve více hudebních směrech, alternativa, šanson, soudobá vážná hudba, improvizace. První CD Na stolku v herně, pokřtěné Milošem Čuříkem 17.11.2022, bude k dispozici během koncertu.

Začátky: kapela měla vlastní repertoár v duchu under-new wave, hrála ve složení housle – Váša, saxofon-Míla, basa-René, bicí-Karkul. Vystupovala na Valných hromadách (koncerty brněnského alternativního hnutí) v Brně a Praze a soukromých „utajených“ akcích ve Val Mezu a Havířově … Existovala necelý rok. René Zelenka na počátku přišel s názvem Sbor podzemní a punkové hudby, což vystihovalo tehdejší realitu, ale zkrácený název se ukázal nakonec jako prozíravý, protože nyní jsou spíše Sbor alternativní a vážné hudby. No a co bude za pár let není jasné, že …
V roce 2015 dva původní členové obnovili činnost. V roce 2015 se Karkula vrátil po 25 letech k hudbě, a oslovil Václava s pokusem o obnovení kapely. Původním záměrem bylo zahrát jen na oslavě narozenin Reného Zelenky (basisty). Avšak následně Sbor hudby začal vytvářet další vlastní skladby, vznikala hudba mimo „trend“ styly, vlastní skladby pro radost a potěchu. Následovalo několik koncertů v Novém Jičíně, Val Mezu, Brně a Praze. V létě 2016 jsme se vrátili k tradici letních under festiválků ve Val Mezu z 80. let, akcí Zahradní slavnosti se Sborem hudby. Nyní prezentují pořad Na stolku v herně a Očistec. Nové skladby jsou od undergoundového feelingu (Příběh Sboru hudby) po moderní vážnou hudbu (Myšlení stroje, Fanfáry proti strachu). Společným jmenovatelem skladeb je aplikování minimal postupů. V roce 2019 se připojil hudební souputník z 80. let Jirka „Bobeš“ Prokš, který svou baskytarou posunul under-alternativní skladby do finální podoby.

Vstupné: předprodej 120 Kč, v den akce a na místě 150 Kč. Předprodej v sídle Téčka, TIC nebo online od 17. 1. 2023

ilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Sobota 18. února 2023 - 20:00 - Vrátnice

Jakub Jalůvka trio

Kytarista, pedagog, aranžér, skladatel a rodák z Nového Jičína společně s kapelou (Adrian Ševeček a Ondřej Pyš) představí akusticko multižánrovou kapelu  ve složení nástrojů kytara, cajon/bicí, baskytara/kontrabas a zpěv.

Jako kytarista, aranžér a skladatel vytváří společně se svou kapelou fúze ladných melodií a harmonií, které se prolínají mezi jednotlivými žánry.

Vstupné na sezení s místenkou 120 Kč v předprodeji, v den akce a na místě 150 Kč. Předprodej od 17. 1. v Téčku, TIC nebo online.

ilustrativní obrázek

Pondělí 20. února 2023 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Je mi ze sebe špatně

Režisér Kristoffer Borgli v této černé, satirické komedii zobrazuje toxický vztah, který rychle eskaluje do děsivých úrovní narcistické sebeprezentace. Signe a Thomas jsou mladý pár s nezdravou vzájemnou soutěživostí, která nabere nebezpečné směřování, když se Thomas náhle prosadí jako umělec. Signe v reakci na to učiní zoufalý, až sebezničující, pokus o opětovné získání svého postavení tím, že úmyslně onemocní, aby přilákala pozornost a probudila soucit. Kristoffer Borgli brilantně satirizuje sebeprezentační tendence v současných médiích a impulzivní hledání pozornosti v nás všech.


Norsko, 2022 | hrají K. K. Thorp, E. Sæther, A. D. Lie | režie K. Borgli
film s titulky • nepřístupný pro děti do 15 let • vstupné 100 Kč • 95 minut

Trailer | Více o filmu

ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Středa 22. února 2023 - 19:00 - Vrátnice

Flegma

Flegma vznikla již počátkem devadesátých let. Původně klasická „kytarová" sestava byla postupně doplněna klávesovými nástroji a saxofonem a poslední léta vystupuje v této nezměněné sestavě. Styl hudby lze bezpečně rozpoznat díky nepochybně poutavé kytarové technice hry frontmana Tomáše Lasoty, klasickým „vintage" i inovativním rejstříkům kláves Jiřího Zabystrzana, sehrané rytmické sekci bubeníka Jiřího Symanka a baskytaristy Marka Lasoty doplňované úspornou kytarou Łukasze Ernsta. Saxofon v podání Zbyszka Kalety citlivě doplňuje celkové znění kapely, ze kterého lze vycítit jak ursínovské momentky tak i nesporné ovlivnění různorodými jazzovými i popovými velikány. Repertoár kapely je tvořen zejména vlastními skladbami s poetickými texty v polském jazyce s vysokým podílem sólových invencí členů kapely, kteří se kromě působení ve Flegmě, aktivně podílejí na hudební scéně v jiných sestavách i projektech na severní Moravě a zbytku Česka.

Vstupné na sezení s místenkou 250 Kč. Předprodej od 17. 1. v Téčku, TIC nebo online.

ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Čtvrtek 23. února 2023 - 19:00 - Vrátnice

Klub cestovatelů • Nicolette Havlová: Poutí k branám orientu

Více než 2000 kilometrů v nohách a jeden splněný sen - dojít pěšky do Asie.  Nicolette Havlová se vydala jen s šesti kily na zádech z rodného Havířova přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko s návštěvou české komunity v Banátu, pro kterou uspořádala sbírku, a pokračovala přes Srbsko, Bulharsko až do tureckého Istanbulu. Jaké to je být osamocen v horách, potýkat se s útoky pasteveckých psů,(ne)nechat se provdat na rumunsko-srbských hranicích, dojít po svých k moři, absolvovat poslední stovky kilometrů s potulným štěnětem a zvládnout dostopovat zpět domů v rekordním čase pod 72 hodin? To vše a mnohem více se dozvíte na přednášce popisující 104 dny dlouhé putování, kdy se člověk přiblíží divoké přírodě a najde cestu k vlastnímu srdci. 

V průběhu cesty Nicolette pořádala ve spolupráci s neziskovou organizací Člověk v tísni veřejnou dobročinnou sbírku na crowdfundingové platformě Donio.cz za účelem podpory české komunity v rumunském Banátu, která se potýkala s nepříznivými dopady koronavirové krize. Vybrané finance jsou nyní využívány ke zvelebení šesti českých vesnic, jakožto turistické oblasti, pozvednutí životní úrovně místních a podporu jejich podnikatelské činnosti.

NICOLETTE HAVLOVÁ (23)
Rodačka z Havířova je začátečnicí v dálkových trecích a cestování nalehko s ultralight výbavou. Navštívila téměř 40 zemí světa na všech obydlených kontinentech. Nejraději poznává svět stopem a po svých, se spaním pod hvězdnou oblohou či u místních. Má zkušenosti s průvodcováním v horách, ale také s životem ve vlastnoručně přestavěné dodávce. Několik let strávila v zahraničí, konkrétně v Anglii a Austrálii, kde vystudovala obor marketing. Na jaře příštího roku jí vyjde knižní prvotina, která bude pojednávat o pěší pouti do Istanbulu, ale také odhalí životní příběh mladé cestovatelky. Jejím dalším velkým snem je na podzim 2023 vyrazit na přechod Jižní Ameriky.

Více o Nicolette najdete na https://nicolettehavlova.cz/

Vstupné v předprodeji 80 Kč, v den akce na místě 100 Kč. Přeprodej od 24. ledna online, v Téčku nebo v TIC.

ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Sobota 25. února 2023 - 10:00- 14:00 - Vrátnice

Burza hudebních nosičů #2

Burza v listopadu měla úspěch, tak proč ji nezopakovat. Přijďte nakoupit či prodat vinylové LP, digitální CD, analogové kazety nebo třeba i noty. Kupující to mají zdarma, prodejce prosíme o rezervaci místa. Bar bude otevřen stejně jako burza, čili od desíti do dvou.

ilustrativní obrázek

Sobota 25. února 2023 - 19:00 - Vrátnice

Patt Berry, Weathermakers

Patt Berry je muzikant a busker z Valašska, známý svou dynamikou, bluesovým feelingem, netradičním hlasem a svou hrou na cestách. Klidná hudba, často ozvláštněna looperem, vás brzy vtáhne do jiné reality.
V roce 2018 vydal první sólové, akustické a minimalistické demo album Between the Hills a poté účinkoval na festivalech Fm City fest, Buskers fest, Světlo Valmez, Colours of Ostrava či na srbském festivalu Floating Man. Buskoval v ulicích Anglie, Nizozemí, Španělska, Portugalska či Itálie.
 Spotify: https://spoti.fi/35lZYy7
 YouTube: http://cutt.ly/dTI54N4

Weathermakers je brněnská bluesrocková formace s náloží autorské muziky, foukací harmonikou a vintage zvukem a do Rožnova přijíždí na pozvání Patt Berryho.

Vstupné: předprodej 130 Kč, v den akce a na místě 160 Kč. Předprodej v sídle Téčka, TIC nebo online od 13. 12. 2022

ilustrativní obrázek

Pondělí 27. února 2023 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Šťastně až na věky

Dokumentaristka Jana Počtová natočila svůj třetí film o vztazích, ve kterém mapuje rozličné podoby lásky a vztahů. Polyamorie, otevřený vztah, láska přes internet nebo dlouholetý vztah se zadaným partnerem. Režisérka sleduje v dokumentu Šťastně až na věky pět příběhů lidí, kteří se rozhodli hledat své štěstí v jiných partnerských soužitích, než je běžné. „Jak vypadají partnerské vztahy 21. století? Přestává monogamní model muž a žena v dnešní době stačit? Nejsou podoby lásky ve skutečnosti rozmanitější než ty, které společnost akceptuje jako normu?“, ptá se Jana Počtová.

ČR, 2023 | režie J. Počtová
nevhodné pro děti do 12 let • vstupné 100 Kč • 98 minut

Trailer | Více o filmu

březen 2023
ilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Středa 1. března 2023 - 18:00 - Vrátnice

Na čaj s Jaroslavem Francem

Besedování Aleny Čípové s religionistou doc. Jaroslavem  Francem, Th.D.

Témata:

  • S Jaroslavem Francem, docentem teologické fakulty o současných náboženských tématech
  • Kněz A. Musil – moravák z malé vesnice, který procestoval svět, stal se vlivným mužem habsburského dvora a přítelem T. G. Masaryka, ale komunisté jej „ zatratili“
  • Jeho přínosný objev pouštního zámku Amra
  • Írán – země Šiítů a duchovní vůdce ájatolláh Sajjid Alí Chameneí
  • Koptové – křesťanská menšina v Egyptě

Doc. Jaroslav Franc Th.D.

Vystudoval katolickou teologii a religionistiku. Disertační práci obhájil na téma života a díla teologa a orientalisty Aloise Musila. Věnuje se studiu spirituality křesťanského Východu, mezináboženským vztahům a také spiritualitě moderního člověka. Působí jako odborný asistent na Katedře pastorální a spirituální teologie CMTF UP v Olomouci a na Institutu interkulturního, mezináboženského a ekumenického výzkumu a dialogu tamtéž.

Součástí večera bude ochutnávka čajů zemí, o kterých bude řeč (Írán, Izrael, Sýrie a Egypt). 

Vstupné 80 Kč. Rezervace a prodej v sídle Téčka a v TIC nebo online od 3. 2. od 8:30 hodin. Od stejného data je možná také 3denní rezervace, a to pouze online.

ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Pátek 10. března 2023 - 20:00 - Vrátnice

Ventolin

VENTOLIN – performer, mistr synťáků, elektroniky a jadrného slova. Kromě klubů a festivalů ale David Doubek alias Ventolin pravidelně plní i vysokoškolské učebny – v civilním životě je univerzitním profesorem. Nevšední hudebník a kulturní antropolog v roce 2021 vydal své třetí řadové album Dneska se vyčasilo. Název desky vyjadřuje pocit, který má člověk, než se vypraví ven. „Taky by to mohl být název melancholické milostné povídky od Bunina nebo strašidelného příběhu od Landolfiho, ale mohlo by to být i sci-fi,“ říká Ventolin. „Pandemie s (mým) hudebním světem otřásla. Ale osobně mi přinesla, připomněla a taky ukázala přírodu, ze které vyrůstáme a do které patříme, která dává a taky bere. Která je komorním světem vztahů i horizontem, na který se díváme. Deska Dneska se vyčasilo je odrazem tohoto objevu,“ dodává.

Diskografie

    Totem (2012)
    XPLAYMIX 17 (2015)
    The Game Ys Rottyn (s Rss B0yss) (2016)
    Vitajte (2017)
    Dneska se vyčasilo (2021)

Vstupné v předprodeji: 250 Kč, v den akce a na místě: 300 Kč. Předprodej od 13. 12. 2022 v sídle Téčka, TIC nebo online.

ilustrativní obrázek

Pátek 24. března 2023 - 20:00 - Vrátnice

Nylon Jail - turné k novému albu

Olomoucká alternativní skupina Nylon Jail se chystá vydat nové album. Kapela, která má za sebou desítky koncertů a dvě desky, si jej nadělí ke svému desátému výročí.

Skladby pro novou desku kapela natáčela od konce roku 2021 ve studiu Jámor u Ondřeje Ježka. K novému albu kapela plánuje také turné, které se zastaví i v Rožnově pod Radhoštěm.
Autorem hudby a textů je kytarista Roman Vičík, kterého doplňuje extrovertní zpěvák s mimořádným rozsahem Jiřin Jirák. Balancování mezi songy nesenými v duchu elektro-country, emotivními baladami a psychedelickými motivy nyní doplňují jazzověji znějící basou, rytmus drží pevně ve svých rukách špičkový bubeník.

Členové kapely jsou přitom známi i ze spolupráce s jinými hudebníky - basista Jakub Vejnar hraje například s Anetou Langerovou, Hudbou Praha a November 2nd, bubeník Roman Vícha zase spolupracoval s Lenkou Dusilovou, Janou Kirschner, Richardem Müllerem nebo Ivanem Králem. Tony Dlapa hraje v pražské hip-hopové skupině Prago Union.

Vstupné: předprodej 160 Kč, v den akce a na místě 200 Kč. Předprodej v sídle Téčka, TIC nebo online od 13. 12. 2022.

ilustrativní obrázek

Pondělí 27. až čtvrtek 30. března 2023 - Vrátnice

Jeden svět 2023

Pracujeme na přípravách festivalu... informace budou postupně přibývat.

Projekce pro veřejnost od pondělí 27. března do čtvrtka 30. března odpoledne.

Projekce pro objednané školy od pondělí 27. března do pátku 31. března dopoledne.

Odběr novinek
Odběr novinek plakát akcí program kino Kam za kulturou
1 2 3 1 2 3