Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
vrátnice vrátnice
kino Panorama kino
tka tka
≡ menu
nápis Vrátnice Art & Music

archiv

aktuální programvytisknout

PROGRAM LEDEN 2023

ilustrativní obrázek

Pondělí 9. ledna 2023 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Blízko

Léo a Rémi jsou si blízcí. Prožívají spolu chlapecká dobrodružství, sdílí spolu celý svět a skoro každý moment. Dostávají se ale do věku, kdy věcem začínáme dávat jména. Co mezi nimi vlastně je? Hluboké přátelství, nebo láska? Po bezstarostných prázdninách přicházejí školní dny a s nimi i všetečné otázky a ironické poznámky spolužáků. Rémi si jich zdánlivě nevšímá, ale pro Lea znamenají stále víc pochyb. Touží zapadnout do klukovského kolektivu. Drobné ústupky se sčítají a jedinečná blízkost mizí. Dětství končí, dospělost do dříve bezstarostného světa obou kamarádů vtrhne neúprosně. Talentovaný belgický režisér Lukas Dhont (Dívka) natočil unikátní a emocionálně silný portrét výjimečného svazku, který vyniká civilností, uměřeností, neobvyklou empatií a fenomenálními hereckými výkony debutantů Edena Dambrineho a Gustava De Waele.

Belgie, Nizozemsko, 2022 | hrají E. Dambrine, G. De Waele, L. Drucker | režie L. Dhont
film s titulky • nepřístupné pro děti do 15 let • vstupné 100 Kč • 105 minut


ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Úterý 10. ledna 2023 - 20:00 - Vrátnice

Savage Republic (LA, USA)

Kultovní industriální postpunková kapela Savage Republic vydala loni novou desku Meteora, uspořádala několik svých vystoupení v USA a v lednu 2023 přijíždí na krátké evropské turné ve vybraných zemích. Jediný koncert v České republice proběhne v Rožnově p/R. Zajímavostí je, že během pobytu stihnou nahrát i nový studiový materiál v polské Wroclawi.

Skupinu původně pod názvem Africa Corps založili studenti kalifornské univerzity Bruce Licher (kytara) a Mark Erskine (bicí / perkuse). K nim se posléze připojili Philip Drucker (aka Jackson Del Rey), Robert Loveless, a Jeff Long. Krátce před vydáním debutového alba Tragic Figures v roce 1982 (na Licherově vlastním nezávislém labelu Project), změnili jméno na Savage Republic.
Kapela se rozpadla na konci roku 1983. Vrátila se v roce 1985 s albem Ceremonial (asi jejich nejznámější věc), v roce 1986 následovalo EP Trudge . Živého dvojalba se dočkali v roce 1987. Rok 1990 si zapíšeme jako dočasný rozpad.

Savage Republic se znovu dali dohromady v roce 2002. Z původní sestavy zbyl Licher a zbytek tvořili muzikanti, kteří s kapelou hráli v osmdesátkách včetně Grega Grunka, Thoma Fuhrmanna a Ethana Porta. Licher ovšem odešel po prvním turné a bývající členové nahráli skvělé album "1938", vydané prestižním vydavatelsvím kolem kolektivu Neurosis - Neurot Recordings (2007).

Hudba kapely byla popisována jako industriální, Richie Unterberger (Allmusic) ji popisuje jako hudbu, která "naroubovala kmenové rytmy do industriálního dronu, včetně všespojující kytarovou linkou". Neobvyklé bicí nástroje jako barely či trubky byly přirozenou součástí jejich zvuku, a postupem let k nim přidávaly tu arabské onde řecké vlivy. Kapela v rámci možností koncertuje, v Česku ukázala v roce 2013 v Praze a v roce 2016 ve Vsetíně.

Vstupné v předprodeji: 200 Kč, v den akce a na místě: 250 Kč. Předprodej od 13. 12. 2022 v sídle Téčka, TIC nebo online.


ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Pátek 13. ledna 2023 - 19:00 - Vrátnice

Krtek

Divadlo Schod

Když se řekne krtek – většině z nás se vybaví roztomilé sametové zvířátko v úpravě Zdeňka Milera.
Existuje však také krtek obecný, živočich poměrně malého vzrůstu, který neustále pracuje na tom, aby naplnil své hladové bříško. A tak, hledaje potravu, podrývá krásný anglický trávník, ničí záhon zeleniny, či znehodnocuje vzácné květiny a keře. A což teprve krtek v lidské podobě, jenž podrývá štěstí rodinného krbu a narušuje soukromí nevinných obětí. Každý takového krtka má ve svém okolí. Někdy to může být tchán, či tchýně, jindy švagr nebo tetička. Krtka můžeme objevit i na pracovišti, kde je schopný naprosto „rozhodit“ jinak dobře sehraný produktivní kolektiv. Někdy chvíli trvá, než takového škůdce odhalíme a pak je třeba se ho nějak chytře zbavit. Jedna ironická rada zní: Odstěhujte se, změňte si jméno. Jenže to není vždy tak jednoduché. Nekonvenční řešení, jak obtížného krtka vystrnadit ze svého života, můžete zhlédnout v této divadelní hře.

Účinkují: Kartářka - Libuše Rapantová, Tetička - Ivana Bublíková, Otakar -  Tomáš Zahradníček, Jiřina - Zdenka Ševečková, Helena - Olga Grossmannová, Policista - Milan C. K. Knápek, Tvrdík - Martin Pavelka

Kapela Divadla Schod: Sylvie Krabicová, Martin Pavelka, Marcel Hulík, Jiří Miklík

Scénář a režie: Ivana Bublíková
Autoři hudby: Jakub Bližňák, Martin Pavelka, Zdeněk Habas Skýpala, Tomáš Vrátník, Marcel Hulík, Lubomír Vrátník
Hudební aranžmá: kapela divadla Schod
Světla: Marcel Hulík
Zvuk, mix: Dalibor Cibulec
Foto: Vlastislav Navrátil
Délka představení 100 minut s přestávkou.

MALÁ HISTORIE DIVADLA SCHOD

Divadlo Schod vzniklo v roce 1973 a poprvé vystoupilo na Silvestra v M-klubu JKZ města Valašské Meziříčí. Jeho divadelní premiéra se měla konat v květnu 1974, ale hra Good by Jimmy byla v den představení zakázána a po úpravách se hrála až 26. září. V roce 1975 divadlo uvedlo první autorský kabaret Pojedu do Madrida. Vývoj divadla lze rozdělit do etap: Přípravná, uzavřená pásmem Good by Jimmy, kabaretní, uzavřená kabaretem Ej, vy české luhy!, a dvě éry klubových muzikálů, uzavřené hrou Robinsohn z Krhové a Nejhloupější válka. Pak následovala éra problémů s věčnými zákazy, která skončila v listopadu 1989 divadelní stávkou, kterou Schod ukončil až v roce 2000, kdy začala éra současná. Schod hraje pouze vlastní hudební komedie – muzikály, které čerpají jak z historie, tak i ze současnosti, někdy i pohádky.
Nepotřebuje k tomu oponu a v M-klubu dokonce sedí jeho diváci u stolů restaurace. A není ani tak divadlem, jako veselým pohledem na neveselý svět. Ale potřebuje elektrický proud, protože mu k tomu pohledu hraje divadelní kapela, a potřebuje diváky, kteří nechali starosti doma a přišli se bavit.

Vstupné s místenkou v předprodeji: 120 Kč, na místě: 150 Kč.

Prodej v sídle Téčka, v TIC nebo online od 16. 12. od 8:30 hodin. Od stejného data je možná také 3denní rezervace, a to pouze online.


ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Sobota 14. ledna 2023 - 20:00 - Vrátnice

Chorobopop, Kakktus

Rožnovská kapela Chorobopop vydala své druhé album Odrazit od dna. I na nové nahrávce kapela v jedenácti písních rozvíjí poetiku naznačenou svým názvem: textově chorobopis, hudebně pop. Pravda, ne vždycky. Hlasy chroptí i zvoní, kytary zvoní i řežou, basové linky vládnou. Sem tam synťák. CD je k mání nějakou dobu a teď vychází očekávaná vinylová verze, kterou pokřtí (jak jinak) ve Vrátnici a k tomu si pozvali plzeňskou kapelu Safenat Paneach, bigbítovou kapelu poučenou devadesátkami (Sebadoh/Leatherface/Pixies), rozkročenou mezi Posázavím a Plzní, s novým materiálem opouštějící převzaté básně (především Jirousovy) a mířící do Vrátnice s vlastními texty. Po dvou albech se proměňuje i muzika směrem k jednoduchosti a písničkovějšímu vyjádření. Třetí deska ale bude taky ze všech ta nejšpinavější a nejvíc nahlas. Nechte se překvapit!

Kapela Kakktus, jejíž temná historie spadá do roku 2006, vznikla ve Šternberku na Moravě, kde začínala hrávat v hlubokém podzemí tamních vesnických kulturáků a stala se tak součástí regionální punkové scény, ze které se časem vymanila a vykrystalizovala do žánrově méně vyhraněné podoby, díky čemu se stává jakýmsi punkovým vyděděncem.

Dnes se Kakktus pohybuje mezi postpunkem a ponurým energickým rokenrolem s prvky blues a písničkářstvím, které je založeno na českých textech vycházejících z tradic českého undergroundu a prokletých básníků.

Vstupenky na původní termín 27. října zůstávají v platnosti.

Vstupné: předprodej 150 Kč, v den akce taky 150 Kč. Předprodej v sídle Téčka, TIC nebo online od 6. 12. 2022


ilustrativní obrázek

Pondělí 16. ledna 2023 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Rimini

Smrt matky přivádí Richieho Brava z adoptivního domova v Itálii zpět do jeho pokoje v rodném Dolním Rakousku. S kořalkou v ruce a sametovými melodiemi Wurlitzeru ve vzduchu se ve sklepě se svým „piccolo fratello“ loučí s rodičovským domem. Jeho otec je v domově důchodců. Popová hvězda Richie vydělává peníze v Rimini. Tvrdí, že je stále „con molto amore“ – a je to právě trocha té sexuální vášně, kterou potřebuje, aby se oblékl do svého korzetu a „jacketto“, což se rýmuje s „perfetto“, a pak se zápalem zpíval tklivé německé písničky ve strohých hotelových foyer. Tento rakouský gigolo oplývá smyslným šarmem a razí si cestu do myslí, těl a peněženek žen určitého věku. Seidlovo nové opus magnum je hluboce romantické až smutné. Bez ohledu na to, jak špinavý a perverzní je tento film na povrchu, zachycuje životní patos jako málokterý jiný. V Rimini, kde se naposledy na plátně objevil Hans-Michael Rehberg, září Michael Thomas v roli syna, otce i muže.

Německo, Rakousko, 2022 | hrají M. Thomas, T. Göttlicher, H.-M. Rehberg | režie U. Seidl

film s titulky • nepřístupné pro mládež do 18 let • vstupné 100 Kč • 116 minut


ilustrativní obrázek

Čtvrtek 19. ledna 2023 - 19:00 - Vrátnice

Klub cestovatelů • Sváťa Božák: RAAM dobrodružství

Sváťa Božák je vytrvalostní cyklista, který letos vyhrál nejdelší a nejtěžší silniční ultramaraton na světě. Téměř 4900 km dlouhou trasu ze západu na východ USA ujel v čase 10 dní, 3 hodiny a 6 minut ???? Za tu dobu naspal pouhých 18 hodin. Vyhrál ve své kategorii do 50 let a v absolutním pořadí pak skončil druhý!
Jak zvládl tak extrémní závod a jak ho prožíval? Jak se na něj připravoval? Kdo byl jeho motorem, který ho hnal do cíle? Co pro něj výsledek znamená? To vše se dozvíte v netradičně sportovním Klubu cestovatelů.

Vstupné v předprodeji 80 Kč, na místě 100 Kč. Předprodej od 20. 12. online, v Téčku nebo v IC.


ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Sobota 21. ledna 2023 - 20:00 - Vrátnice

Prouza, Garlands

Prouza se dala opět dohromady v roce 2022 aby jednorázově oslavila svá Kristova léta. Do kapely se vrátili poslední tři žijící členové původní sestavy. Láďa Franek, Broňa Svoboda a Boris Závada. Zesnulého kytaristu Dušana Helštýna nahradil jeho syn Filip, vokál přebral v řadě již čtvrtý frontman Tomáš Gavlas. Comeback měl velice silný a kladný ohlas a tak nezbývá nic jiného než začít opět naplno koncertovat.

Vystoupí také kultovní postpunk Garlands z Frýdku Místku, hrající energický post punk okořeněný klarinetem. Dlouhou dobu měli taky koncertní přestávku, mezitím natočili nové album a začali koncertovat, hlavně po boku Prouzy.

Vstupné: předprodej 160 Kč, v den akce a na místě 200 Kč. Předprodej v sídle Téčka, TIC nebo online od 13. 12. 2022


ilustrativní obrázek

Pondělí 23. ledna 2023 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Miluj svého robota

Tragikomický příběh o otázkách lásky, touhy a o tom, co dělá člověka člověkem. Alma je vědkyně ve slavném Pergamonském muzeu v Berlíně. Aby získala pro svou práci finanční prostředky na výzkum, je přesvědčena, aby se zúčastnila mimořádného experimentu. Po dobu tří týdnů musí žít s humanoidním robotem, který se přizpůsobí jejímu charakteru a potřebám, tedy umělá inteligence navrhnutá tak, aby byl dokonalým životním partnerem. Alma se setkává s Tomem, strojem v lidské podobě, vytvořeném pouze proto, aby byla šťastná. Komicko-tragický příběh o otázkách lásky, touhy a o tom, co dělá člověka člověkem.

Německo, 2021 | hrají M. Eggert, D. Stevens, S. Hüller | režie M. Schrader

film s titulky • nepřístupné pro děti do 15 let • vstupné 100 Kč • 102 minut


ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Středa 25. ledna 2023 - 19:00 - Vrátnice

Gilad Atzmon Quartet 

Gilad Atzmon (UK) je původem izraelský , dnes již britský špičkový jazzový saxofonista s nezaměnitelným tónem, ovlivněný mimo jiné Charlie Parkerem, Johnem Coltranem a židovskou lidovou hudbou.

Hrál a nahrával mimo jiné s: Pink Floyd,  Paulem McCartneyem, Robbiem Williamsem, Sinead O'Connor, Robertem Wyattem a The Waterboys.

Narodil se v roce 1963 v Izraeli, vystudoval Rubinovu hudební akademii v Jeruzalémě, sloužil v izraelské armádě, léta žil v dobrovolném "exilu" v Londýně ve Velké Británii, kde studoval na Essexské universitě a jako hráč na saxofon patří k velmi vyhledávaným jazzovým hudebníkům. Nyní žije v Aténách, několikrát již koncertoval v ČR, je i úspěšným spisovatelem.

Vstupné na sezení s místenkou 250 Kč. Předprodej od 13. 12. v Téčku, TIC nebo online.


ilustrativní obrázekilustrativní obrázekilustrativní obrázek

Pátek 27. ledna 2023 - 19:00 - Vrátnice

KHATANO / POISONED MIND / TRÜSTAN TRÖY

Další metalový večírek na Vrátnici, tentokrát se značnou příměsí HC, kterým večer okoření kapely Khatano z Ostravy, kteří letos oslaví deset let od vydání prvního alba, a relativně nová kapela však se starými známými jmény Poisoned Mind z Valmezu. Večer završí kroměřížtí Trüstan Tröy a představí na podiu velmi osobitý crossover stylů

Na plakátech avizovaní Zero Tolerance ze Slovenska nakonec pro nemoc nedorazí, ale zbylé kapely tuto díru v programu hravě vyplní ;)
Cena: 160 předprodej (pouze online)/ 200 na místě
Předprodej: https://www.smsticket.cz/vstupenky/33411-khatano-zero-tolerance-poisoned-mind-trustan-troy

ilustrativní obrázek

Pondělí 30. ledna 2023 - 19:00 - Vrátnice

KinoKavárna • Ono

Dvanáctiletá gymnastka Tinja se zoufale snaží zavděčit své matce, ženě posedlé snahou prezentovat světu obraz dokonalého rodinného života prostřednictvím svého populárního blogu. Jedné noci však Tinja najde podivné vejce. Schovává ho a udržuje v teple. A když se vylíhne, je to, co se z něj vyklube, k neuvěření… Dvanáctiletá gymnastka Tinja se zoufale snaží zalíbit své matce, která je posedlá rodinnou image a jejíž populární blog „Krása všedních dní“ představuje idylickou existenci jejich rodiny jako dokonalost na předměstí. Jednoho dne najde Tinja v lese zraněného ptáka, přinese si jeho podivné vejce domů, uloží ho do své postele a pečuje o něj, dokud se nevylíhne. Tvor, který se z něj vyklube, se stane jejím nejbližším přítelem a živoucí noční můrou, která Tinju žijící pod dokonalou slupkou ponoří do zvrácené reality, kterou její matka odmítá vidět. ONO je fascinujícím portrétem podstaty mateřského instinktu, kdy se Tinja snaží vyrovnat se s opravdovým citovým poutem ke své groteskní a krvežíznivé nově nalezené rodině a zároveň se potýká s rozpadajícím se vztahem se svou vlastní náročnou matkou.

Finsko, Švédsko, 2022 | hrají J. Volanen, S. Heikkilä, R. Nordin | režie H. Bergholm
film s titulky • nepřístupné pro děti do 15 let • vstupné 100 Kč • 91 minut


Odběr novinek
Odběr novinek plakát akcí program kino