Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
vrátnice vrátnice
kino Panorama kino
tka tka
≡ menu
nápis Vrátnice Art & Music

archiv

aktuální programvytisknout

Jeden svět 2024

ilustrativní obrázek

Pondělí 8. až středa 10. dubna 2024 - 17:00 - KinoKavárna Vrátnice

Jeden svět 2024


Pondělí 8. 4.

17:00 • Základna Hollywoodgate /Německo, USA; 2023; 89 min./

Kamera rok sleduje muže z vedení Tálibánu poté, co v Afghánistánu došlo k převratu. Snaží se nastolit vojenský režim – mimo jiné i pomocí vojenské techniky, kterou tu po sobě zanechalo americké vojsko.

VSTUPENKY


18:45 • Bílý anděl /Německo; 2023; 103 min./

Policista Vasyl Pipa pomáhá evakuovat obyvatelstvo městečka Marjinka, které se ocitlo pod ruskou palbou. Po dobu několika měsíců zachycuje kamera na jeho helmě záběry, které jsou důkazem válečných zločinů.

VSTUPENKY


21:00 • Moje nová tvář /ČR; 2023; 75 min./

Pětadvacetileté Martině se po kyselinovém útoku od bývalého partnera zhroutí svět. Přichází o zrak, má poleptaný obličej a horní polovinu těla. Krůček za krůčkem se učí žít se slepotou a bere si svůj život zpátky.

VSTUPENKY


Úterý 9. 4.

17:00 • Venezuela: Země ztracených dětí /Německo; 2023; 85 min./

Venezuelu sužuje chudoba, hlad a násilí. Observační dokument natočený v tamějších slumech zblízka ukazuje, jak dlouhodobé zanedbávání infrastruktury dopadá na ženy a děti. 

VSTUPENKY


18:45 • Hranice Evropy /ČR, Francie; 2024; 98 min./

Před sedmi lety Saša Uhlová popsala nevyhovující pracovní podmínky v Česku. V pokračování projektu podává zprávu o novodobých formách vykořisťování v západní Evropě.

VSTUPENKY


21:00 • Útěk z Utopie /USA; 2023; 115 min./

Ze Severní Koreje se snaží utéct jednotlivci i celé rodiny. Se zrádnou cestou přes divokou řeku, nehostinné čínské hory i vietnamský prales se jim snaží pomoct pastor Kim, muž, který svůj život zasvětil bohu a pomoci uprchlíkům.

VSTUPENKY


Středa 10. 4.

17:00 • Tady Havel, slyšíte mě? /ČR; 2023; 87 min./

Dosud nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla v osobním portrétu stárnoucího exprezidenta, který vždy nadřazoval zájmy obecné nad ty vlastní.

VSTUPENKY


18:45 • Proti větru /Řecko; 2024; 95 min./

Sofia Bekatoru je řeckou olympijskou reprezentantkou v plachtění. Její život ale nabere zcela jiný kurz poté, co obviní vysoce postaveného sportovního funkcionáře ze znásilnění a zažehne tak první jiskru hnutí #MeToo v Řecku.

VSTUPENKY


21:00 • Nilin sen o životě v rajské zahradě /Německo; 2023; 108 min./

V Íránu, sešněrovaném přísnými náboženskými pravidly, jde o legální způsob, jak praktikovat nevěru. Manželství na dobu určitou umožňuje mužům udržovat sexuální vztahy vedle své právoplatné manželky i s dalšími ženami.

VSTUPENKY


Vstupné na jednotlivé projekce: 100 Kč

Permanentka na celý festival: 500 Kč

Festival v Rožnově pod Radhoštěm probíhá pod záštitou místostarosty města Tomáše Grosse.


Jeden svět za čtvrtstoletí existence ukázal, že zážitkem v kině cesta za poznáním okolního světa často jen začíná. Festival každoročně uvádí desítky dokumentárních filmů o lidských právech a jejich porušování, přináší autentické příběhy i nové úhly pohledu.

Pro nadcházející ročník chystá hned několik novinek. Divákům a divačkám Jeden svět nově představí nadčasovou vizuální identitu a do programu zařadí i fikční snímky s lidskoprávní tematikou. V návaznosti na to také změní název, který bude mít nově znění Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět. Dvacátý šestý ročník festivalu proběhne od 20. 3. do 21. 4. 2024 ve více než 40 městech po celém Česku.

Jeden svět letos oslavil pětadvacáté jubileum a za dobu existence se rozrostl v největší filmový festival s tematikou lidských práv na světě. I ve svém druhém čtvrtstoletí chystá pro diváky a divačky přehlídku dokumentů, které hýbou společností, nebo pofilmové debaty s hosty a hostkami z celého světa. Do roku 2024 však vstoupí i s několika novinkami.

Jednou z nejdůležitějších změn, které 26. ročník Jednoho světa přinese, je proměna vizuální identity festivalu. Ta se již nebude rok od roku měnit, jako tomu bylo doposud, ale získá nadčasovou podobu. Nový vizuál a logo tak budou Jeden svět provázet i v následujících letech.

Věříme, že je Jeden svět dostatečně etablovanou značkou zaměřenou na téma lidských práv a zaslouží si nadčasovou podobu. Přestože zůstane vizuální identita pro příští ročníky stejná, budeme nadále pokračovat v každoročních proměnách festivalové znělky. Na jejích úpravách chceme spolupracovat s předními umělci a umělkyněmi,“ přibližuje novinky ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

Nová vizuální identita včetně loga je inspirovaná původním logem Jednoho světa, se kterým se v roce 1999 zrodil. Tehdejší motiv v podobě Země ve spojení s běžícími lidskými figurkami nyní nahrazuje abstraktní motiv tvořený čtvercem protínaným kruhem.

Autoři nové vizuální identity
Autory jsou známí čeští grafici Petr Hrůza a Martin Odehnal. Martin Odehnal v minulosti spolupracoval s předními galeriemi i muzei a je spoluautorem vizuální identity Zóny 8smička, za jejíž výstavní katalogy získali spolu s grafikem Štěpánem Malovcem třikrát ocenění Nejkrásnější kniha roku v kategorii katalog. Petr Hrůza je spoluzakladatel a autor vizuální identity projektu ArtMap. Dříve spolupracoval Národní galerií Praha nebo Galerií hlavního města Prahy a je podepsaný pod řadou publikací i výstav.

Se změnou vizuální identity 26. ročníku Jednoho světa souvisí i opuštění konceptu ročníkových témat. Aktuální společenská témata ale bude festival otevírat i nadále – především v dynamicky se proměňujících programových kategoriích. 

Fikční filmy i změna názvu
Další důležitou novinkou 26. ročníku festivalu bude obohacení programové nabídky – návštěvníci a návštěvnice se budou moci těšit nejen na promítání česk ých a zahraničních dokumentárních filmů, ale i fikčních snímků.Tematicky zůstanou hrané filmy ve stejném rámci jako zbytek programu a zaměří se na lidská práva. Fikční filmy tak budou spíše myšlenkově doplňovat dokumentární snímky v nesoutěžních tematických kategoriích. Počet promítaných dokumentů, které Jeden svět nabídne, však zůstane stejný jako v posledních dvou ročnících.

Dokumenty i fikce dokážou pohnout diváky k akci tím, že ukazují důležitá témata, o kterých by se mělo diskutovat. Zároveň je trendem v rámci dokumentárních filmů používat fikční a hrané postupy pro zesílení účinku, které filmy na diváka mají. Proto už samotné striktní rozdělování filmů na dokumentární a hrané přestává na dnešním festivalovém trhu dávat smysl,” vysvětluje Kamenický. „Chceme se zaměřit na artovou hranou a festivalovou produkci, dát prostor titulům, které byly v českém prostředí přehlíženy, i uvádět hrané snímky ze zemí, kde není filmový průmysl tak rozvinutý jako v Evropě,“ dodává.

V návaznosti na začlenění fikčních snímků do festivalového programu přizpůsobí Jeden svět této změně i svůj oficiální název. Počínaje 26. ročníkem se název festivalu změní na Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět (International Human Rights Film Festival One World).


Odběr novinek
Odběr novinek plakát akcí program kino